Citromfű

Citromfű
Latin Melissa officinalis ENG Lemongrass
Kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő növény.
NEVÉNEK jelentése
Nevét karakteres citromos illatának köszönheti, amiért pedig a benne rejlő illóolaj a felelős.
A LATIN Melissa név a görög μέλισσα szóból ered, ami mézelő méhet jelent. A növény virágaiban ugyanis különösen sok a nektár, ezért a méhek fölöttébb kedvelik.
FŰSZERNÖVÉNYKÉNT
Citrusos, kellemes íze miatt húsok mellé szószokhoz és mártásokhoz
ugyanúgy használható, mint salátákba vagy édességekbe. Jól illeszkedik
joghurtokkal is
GYÓGYHATÁSA
1. Emésztés javító, puffadásgátló
2. Vírusok és baktériumok
Egyes vírusfertőzések, még az ajakherpesz ellen is bevethető: dörzsöljünk szét néhány friss citromfűlevelet, és kenegessük vele a herpeszt!
3. Gyulladáscsökkentő
A citromfűben rejlő számos hatóanyagnak köszönhetően csökkenti a szervezetünkben kialakuló gyulladások mértékét, továbbá serkenti a gyulladásgátló anyagok előállítását.
4. Menstruációs fájdalmak
A menstruáció gyakran jár együtt görcsökkel; a citromfű is képes enyhíteni ezeket a fájdalmakat, amit görcsoldó hatásának köszönhetünk.
5. Idegesség, stressz
A citromfű tea nyugtató hatása egyben azt is jelenti, hogy képes csökkenteni a stresszt és a feszültséget, illetve az ezekkel járó panaszokat. Ezekért a jótékony hatásokért főként a benne rejlő citronella és citrál illóolajok, illetve a cserzőanyagok felelnek, melyek rendkívül nyugtató hatásúak, így oldva a félelmet, a stresszt és a depressziót. Ezeken kívül a citromfű olyan másodlagos növényi anyagokat is tartalmaz, melyek csökkentik az ingerültséget és a nyugtalanságot, így még az elalvást is segíti.
BEGYŰJTÉSE
A leveleket szedjük le. Június és július az ideális gyűjtési idő.
HOGYAN FOGYASSZUK
Tea elkészítése: egy bögréhez szükségünk lesz kb. 2 teáskanál szárított citromfűre vagy 5 felaprított friss levélre. Erre öntsünk forró, de már nem forrásban lévő vizet, fedjük le, és 10-15 percig hagyjuk állni. Ezáltal nem áramolnak el az illóolajok, azokkal együtt a hatóanyagok. Ha letelt az idő, akkor az elkészült teát szűrjük le, és még melegen fogyasszuk el. Ha ízesíteni szeretnénk a főzetet, akkor nyugodtan adjunk hozzá némi mézet.
FORRÁS:https://agroforum.hu/hazikert-2/amit-a-citromfurol-tudni-erdemes/
EGYÉB: Ha frissítő, méregtelenítő, immunerősítő zöld teánkba beledobunk pár
zsenge citromfűlevelet, rendkívül kellemes ízű italhoz jutunk, amely
fokozottan méregtelenít. Használhatjuk továbbá bármilyen tea ízesítésére is. Nem utolsósorban leheletünket is
frissíthetjük a levelek rágcsálásával. A nyári hőségben a haszonállatok
számára is hűsítő lehet.
Mellékhatások
TOVÁBBI ÉRDEKESSÉGEK
A citromfű igazi csodanövény.
A bencés szerzetesek a kolostorokban a röviditalokba gyakran tettek citromfüvet. Később ezt a "hagyományt" továbbörökítve Marie Clementine Martin karmelita nővér állította elő a Klosterfrau Melissengeist nevű gyógynövényszeszt.
A karmelitavíz néven ismert "csodaszernek", amelyet a svájci Paracelsus doktor készített el elsőként, egyik fő hatóanyaga a citromfű volt.
A citromfüvet bútorfényként is használhatjuk. A zsenge citromfűhajtásokat vékony vászonkendőbe bugyolálva és kissé megtörve, fényesre törölhetjük vele a politúrozott bútorokat, amelyek ezáltal nemcsak ragyogóak lesznek, hanem illatosak is.
A citromfű szúnyogriasztónak is kiváló, ezért nyári estéken érdemes virágcserépben az ablakba helyezni. Virágaiból citromfűolajat desztillálnak, amelyet az illatszeripar is felhasznál különböző parfümök alkotórészeként. A rándulások gyógyítására használt lóbalzsam egyik alkotóeleme is a citromfű.
https://agroforum.hu/hazikert-2/amit-a-citromfurol-tudni-erdemes/