Zsálya

A zsálya (Salvia) az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó növénynemzetség.
A köznyelvben a "zsálya" szó általában az orvosi zsálya nevű fajra utal.
Orvosi zsálya
Latin Salvia officinalis,
ENG Sage
ÁLTALÁNOS
A dalmát tengerpart (Földközi tenger) vidékéről származik. Magyarországon nem őshonos, de gyógy- , fűszer- és dísznövényként termesztik.30–80 cm magasra növő illatos évelő félcserje.
Ezüstös színű, bársonyos levelei keresztben, átellenesen állnak, szőrökkel sűrűn borítottak.
NEVÉNEK jelentése
Az egyik lehetőség szerint a név a latin "salvere" igéből származik, ami "gyógyulást hozni" vagy "megmenteni" jelentést hordoz. Ez azért lehet, mert a zsályát hagyományosan gyógyító tulajdonságokkal ruházták fel, és sok kultúrában használták például lázcsillapításra vagy emésztési problémák kezelésére.
Egy másik elmélet szerint a név eredete a latin "salvus" szóból származik, ami egészségeset vagy jó egészséget jelent. Ez is összefüggést mutat a zsályának tulajdonított gyógyító hatásokkal.
ENG The word "sage" has come to mean "wise" or "a wise or learned person." It's scientific name, Salvia, means "to be in good health", "to save", or "salvation"
FŰSZERNÖVÉNYKÉNT
A zsálya a mediterrán konyha fűszere is. Használhatjuk a hal- és vadételek készítésekor, de különleges ízt ad a sajttal töltött csirkemelltekercsnek és bátran fűszerezhetünk vele paradicsomszószt is.
Az 1600-as évekből a csíksomlyói ferences kolostor szakácskönyvében zsályafánk recept szerepel:
Sálya (zsálya) fánk:
"Szegy szép zöld sallya levelet, mosd meg vízben, egy tálban két vagy három tyukmonyat (tojást) verj, és mártogasd abba a száránál fogva, az után fejér lisztel hintegesd meg, és vajban ránts meg, jó étek."
GYÓGYHATÁSA
A zsálya nagyon sokoldalú gyógynövény, legfontosabb hatóanyaga az illóolaj, amely a levelekben halmozódik fel. Emellett cserzőanyagot, flavonoidokat, szaponint is tartalmaz.
Ezeknek köszönhetően alkalmazták már az ókorban is nehezen gyógyuló sebek ápolására, tisztítására, köhögés és rekedtség ellen is.
Teája szájöblögetőként fogínygyulladás, szájnyálkahártya-gyulladás, gargarizmaként pedig torokgyulladás esetén alkalmazható. Túlzott verejtékezést csökkentő hatással is rendelkezik.
BEGYŰJTÉSE
TOVÁBBI ÉRDEKESSÉGEK
Az ókori görögök és rómaiak - a rozmaringhoz hasonlóan - tartósításra használtákMellékhatások
Szoptató anyáknak, terhes nőknek és alacsony vérnyomásúaknak a zsályatea ellenjavallt